انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه در هنگام دکوراسیون و خرید لوازم آشپزخانه و منزل، همیشه مورد سوال خریداران، به خصوص خانم‎های با سلیقه ایرانی بوده است. مخصوصاً اگر انتخاب رنگ آشپزخانه و خریدهای مربوط به آن برای تهیه جهیزیه عروس هم باشد، سخت‎گیری‎ها بیشتر هم خواهد بود. به طور معمول همه می‎دانیم که به تعداد آدم‎های روی کره زمین، سلیقه‎های مختلف هم وجود دارد. اما مسئله انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه یا اصطلاحاً تم آَشپزخانه با توجه به دکوراسیون و ترکیب سایر رنگ‎های موجود، نشان دهنده این است که سلیقه ما خوب است یا به قول معروف کج سلیقه هستیم.

از طرفی هم همه میدانیم که انتخاب جهیزیه به خصوص انتخاب سرویس کامل لوازم و ابزار آشپزخانه عروس همواره یکی از بزرگترین دغدغه‎های عروس خانم‎ها و خانم‎های خانه‎دار می‎باشد. به همین منظور در این مطلب ما می‎خواهیم به یکی از مهم‎ترین سوالات همه خریداران نتپلاست در رابطه با انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشد، شاید این سوال دغدغه شما عزیزان هم باشد.

 

 

 

وقتی نوبت به انتخاب ترکیب رنگ مناسب آشپزخانه و به طوری کلی تم رنگی دکوراسیون و وسایل آشپزخانه می‎رسد، بسیاری از افراد ترجیح می‎دهند از رنگ‎های کلاسیک و سنتی مانند رنگ‎های چوبی یا سفید استفاده کنند. اما اگر شما جزء افراد ریسک‎پذیر و البته متفاوت هستید، این مطلب را به درستی انتخاب کردید؛ چرا که در این مطلب می‎خواهیم فقط به معرفی رنگ‎های شاد و متنوع در دکوراسیون آشپزخانه بپردازیم و خبری از شکل‎های ساده و معمولی نیست. پس برای آشنایی بیشتر با ترکیب رنگ‎ها لطفا تا پایان همراه نتپلاست باشید.

قبل از هر چیز، نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کنید این است که وقتی قصد انتخاب ترکیب رنگ لوازم و ابزار آشپزخانه را دارید، همیشه بخاطر داشته باشید که ابتدا باید رنگ وسایل مهم آشپزخانه مانند کابینت، کانتر (یا همان صفحه روی کابینت) و رنگ پارچه پرده‎ی آشپزخانه (در صورت وجود) را انتخاب کرده و بعد با در نظر گرفتن رنگ اصلی آشپزخانه یا همان رنگ دیوارها و کفپوش به بهترین و مناسب ترین انتخاب در خرید لوازم و ابزار آشپزخانه برسید. البته ناگفته نماند که رنگ دیوار را می‎شود هر زمانی که لازم بود مطابق با رنگ کابینت‎ها عوض کرد. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که تغییر رنگ کابینت‎ها و کانتر آشپزخانه مسلما وقت‎گیر و هزینه‎بر خواهد بود.

 

رنگ آبی و فیروزه ای از رنگ‎های پر طرفدار آشپزخانه

اول از همه، در انتخاب رنگ آبی حتماً به طیف مختلف رنگ آبی و تفاوت های زیادی که در این طیف وجود دارد توجه کنید. از آبی آسمانی و آبی تیفانی گرفته تا آبی بسیار پر رنگ که به آبی نفتی مشهور است. معمولاً رنگ هایی که در لوازم و ابزاهای پلاستیکی آشپزخانه و منزل به کار می رود به خاطر زیبایی خاصی که دارد از نوع آبی تیفانی یا آبی پاستیلی می‎باشد.

روانشناسان و متخصصین دکوراسیون اعتقاد دارند که رنگ آبی و فیروزه ای جزء رنگ‎های آرامش بخش به حساب می‎آیند و وجود آنها در هر فضایی مفید است. از طرفی رنگ آبی خیلی خوب با رنگ‎های دیگر مانند قرمز نیز ترکیب می‎شود و جلوه زیبایی به بیننده القا می‎کند. امروزه در حقیقت ترکیب رنگ آبی و قرمز از روش‎های مدرن تزیین آشپزخانه است.

 

آبی دکوراسیون آشپزخانه

 

نت پلاست - آبی تیفانی

 

رنگ سبز ؛ رنگی متفاوت و جدید

انتخاب جالب دوم در رنگ مناسب آشپزخانه، می‎تواند رنگ سبز باشد که آن هم مانند آبی، رنگی آرام و تسکین‎دهنده است. در برخی از لوازم و ابزار آشپزخانه و منزل رنگ سبز خاصی استفاده می‎شود که نه خیلی روشن است و نه خیلی رنگ رو رفته. به این نوع رنگ در اصطلاح دکوراسیون آشپزخانه رنگ سبز پاستیلی می‎گویند. برخی از مردم هم این رنگ را به نام سبز-آبی می‎شناسند. این رنگ به اندازه کافی قوی و غیر منتظره است تا نگاه‎ها را به خود جذب کند. در عین حال این رنگ خاص بقدری لطیف است که برای سال‎های سال در دکوراسیون آشپزخانه می‎نشیند و خرید خوبی برای انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه به شمار می‎رود. به اعتقاد متخصصین دکوراسیون، رنگ سبز همیشه بهترین راه برای جذاب نشان دادن آشپزخانه‎های ساده و به قول معروف معمولی است. چراکه ترکیب رنگ سبز و سفید، ترکیب بسیار زیبایی را می‎سازد که هیچ وقت از مد نمی‎افتد.

 

سبز در آشپزخانه

 

سبز دکوراسیون آشپزخانه

 

رنگ زرد  ؛ انتخابی خاص و متفاوت

زرد  یکی از رنگ‎های قوی و تاثیرگذاری محسوب می‎شود که وقتی در ترکیب رنگ وسایل آشپزخانه قرار می‎گیرد، سریعاً جلب توجه می کند. بنابراین بهتر است میزان استفاده از رنگ زرد را محدود کنید. در تصاویر منتخب زیر مشخص است که رنگ زرد  به صورت جزئی از آشپزخانه، توسط وسایلی مثل صندلی اپن یا رنگ آمیزی بخش کمی از دیوارهای آشپزخانه به دکوراسیون وارد شده است. رنگ‎هایی مانند سبز و تمام رنگ‎های خنثی مانند قهوه‎ای، سفید و خاکستری خیلی خوب با رنگ زرد ترکیب می‎شوند.

 

رنگ آشپزخانه

 

ترکیب رنگ زرد آشپزخانه

 

تا به اینجا به بررسی سه رنگ معمول و پرکاربرد در انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه پرداختیم. در بخش دوم این مطلب با عنوان «رنگ مناسب آشپزخانه در انتخاب دکوراسیون و وسایل – بخش دوم (۲)» به بررسی سایر گزینه‎ها در انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه از قبیل رنگ‎های نارنجی، قرمز، صورتی و بنفش می‌پردازیم.

با نت‎پلاست همراه باشید.